Kierunki działań strategicznych Ministra Cyfryzacji w obszarze informatyzacji usług publicznych oraz założenia strategii cyberbezpieczeństwa na konferencji Państwo 2.0
„Cyfrowe państwo usługowe jest najważniejsze.” – powiedział Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w MC podczas Konferencji „Państwo 2.0”, mówiąc o opracowanych w MC „Kierunkach działań strategicznych w obszarze informatyzacji usług publicznych”.
Konferencja Państwo 2.0.
Minister podkreślał, że składają się na nie infrastruktura, informatyka oraz usługi, które razem powinny tworzyć system naczyń połączonych. Z czasem powinno dołączyć także cyberbezpieczeństwo. Wiceszef MC podkreślał, że wśród priorytetów MC są przede wszystkim: rozwój, integracja i partycypacja. Mówił, że główne zasady, jakimi będziemy się kierować to:
- państwo służebne wobec obywatela;
- bezpieczny dostęp do sieci i usług publicznych;
- szybki rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Wiceszef MC, wspólnie z Krzysztofem Szubertem, doradcą strategicznym Ministra Cyfryzacji, przypomnieli także o tym, że w zasięgu internetu szerokopasmowego mamy coraz więcej obywateli, ale nadal naszą „pietą achillesową” jest tzw. ostatnia mila, czyli dostęp do internetu bezpośrednio do użytkownika.
Minister Kołodziejski mówił także o łatwym dostępie do danych publicznych w kontekście ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Podkreślał również, że dziś podnoszenie kompetencji to przede wszystkim rozszerzanie e-usług.
Mówiąc o strategii wiceszef MC przypomniał, że jest to dokument, który podlegał szerokim konsultacjom. Ich wyniki wpłyną na ostateczny kształt zaktualizowanej strategii informatyzacji. Jako kluczowe kierunki strategiczne w obszarze informatyzacji usług publicznych wymienił:
Orientacja administracji państwa na cyfrowe usługi
W szczególności koncentracja na zapewnieniu e-usług adekwatnych do realnych potrzeb, zgłaszanych przez obywateli i przedsiębiorców, otwartość na obywatela i przedsiębiorcę, wsłuchanie się w ich potrzeby oraz zaprzestanie przenoszenia papierowych procedur biurokratycznych w sferę cyfrową („e-pismo”, „e-wniosek”). W zamian upraszczanie realizacji spraw.
Inwentaryzacja i monitorowanie systemów e-administracji
Przygotowanie inwentaryzacji systemów e-administracji oraz ich stały monitoring – szczególnie w zakresie kosztów utrzymania oraz funkcjonalności i wykorzystania. Jak mówił minister Kołodziejski „dziś stawiamy sobie pytanie do czego i jak wykorzystać nowe wspaniałe serwerownie. Mamy świetną infrastrukturę, ten sprzęt budzi podziw, ale jest wykorzystywany na poziomie 30%, a to stanowczo za mało.”
Brama do usług
Wiceszef MC przypomniał, że w oparciu o dotychczasowe portale obywatel.gov.pl i ePUAP, będzie rozwijana jedna brama wejściowa do wszystkich usług administracji publicznej. Rządowy portal e-usług będzie rozwijał tylko te, które automatyzują procesy i dostarczają wynik lub korzyść dla obywatela automatycznie – natychmiast i z jak najmniejszym udziałem urzędnika.
Zintegrowanie i rozwój rejestrów państwowych
Sprawny i referencyjny System Rejestrów Państwowych (SRP) - PESEL, dowody osobiste (RDO), akta stanu cywilnego (BUSC) - to podstawa funkcjonowania nowoczesnego państwa. Powinien on być podstawą dla rozwoju usług nowoczesnej e-administracji. Jak powiedział wiceszef MC chodzi o to, by nie wpisywać kilkakrotnie w formularze swoich danych, ale żeby były one „zasysane” z rejestrów.
Przyjęcie jednolitego standardu cyfrowej identyfikacji obywateli
Należy wprowadzić jednolity i bezpieczny standard identyfikacji obywateli (eID) w systemach e-usług administracji publicznej. Aby przyspieszyć rozpowszechnienie Profilu Zaufanego, zostanie zapewniona łatwa możliwość uzyskania go przy okazji załatwiania najpopularniejszych spraw urzędowych. Rozważana jest możliwość wykorzystania systemów i kanałów usługodawców komercyjnych do przyspieszenia upowszechnienia elektronicznej identyfikacji obywateli a zarazem budowy bramy, także mobilnej, do różnych usług (bankowych, finansowych, administracji, służby zdrowia oraz innych usług użyteczności publicznej). Jak podkreślił minister Kołodziejski „Jednolity standard, to nie jedna metoda”.
Podczas konferencji minister Kołodziejski mówił także na temat polityki informatyzacji państwa w kontekście perspektywy unijnej, a zwłaszcza rozporządzenia o ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie sieci.
Założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla RP
W konferencji uczestniczył także gen. bryg. Włodzimierz Nowak, doradca w MC, który przedstawił założenia strategii cyberbezpieczeństwa.
„Dzisiaj nasz życie zależy w 30% od usług elektronicznych, ale za jakiś czas będzie ono zależało od tego typu usług aż w 80%, dlatego już dziś trzeba myśleć o kwestiach bezpieczeństwa.” – powiedział.
Gen. Nowak mówił o tym, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni określają trzy podstawowe obszary: procedury – ludzie – technika, z czego te dwa pierwsze wymagają zaangażowania sił i energii.
Przede wszystkim każdy element krajowego systemu teleinformatycznego musi być zaangażowany w proces reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Co za tym idzie konieczne jest:
- wypracowanie konkretnych struktur organizacyjnych odpowiedzialnych za obsługę incydentów;
- utworzenie efektywnego system wczesnego ostrzegania, obejmującego wszystkie międzynarodowe i międzyoperatorskie punkty wymiany Internetu;
- stworzenie wielopoziomowych procedur reagowania na incydenty, spójne z już istniejącymi procedurami z zakresu zarządzania kryzysowego. W tym celu konieczne będzie jasne określenie procedur i progów reakcji, zgodnie z następującą hierarchią zagrożeń;
- MC powinno spełniać rolę organizatora systemu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni;
- aspekty prawne i finansowe
- ocena ryzyk
- ostatnia linia obrony
- dostosowanie architektury sieci do wymagań cyberbezpieczeństwa
Generał Nowak podkreślił, że „ strategia musi być zgodna z regulacjami prawnymi, albo odwrotnie to regulacje prawne muszą być zgodne ze strategią”.
W konferencji uczestniczył także Paweł Szefernaker sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, który mówił o nowej wizji portalu obywatel.gov.pl.
Konferencja „Państwo 2.0. jest organizowana od 5 lat.
Czytaj także
- 18.09.2017 Pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski”
- 13.09.2017 Oświadczenie dot. komunikatu GIODO w sprawie bezpieczeństwa danych w rejestrze PESEL
- 13.09.2017 Bezpłatny dostęp do internetu – projekt WiFi4EU
- 12.09.2017 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przedłożony przez ministra cyfryzacji
- 11.09.2017 #MeCenasTechnologii – harmonogram prezentacji