Konferencja: Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych

Czy ubiegłoroczna nowelizacja Megaustawy wpływa na obniżenie kosztów budowy sieci szerokopasmowych? Dlaczego infrastruktura telekomunikacyjna jest tak ważna dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju? Jakie prowadzimy działania w zakresie szeroko rozumianej cyfryzacji? Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas konferencji „Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych”, zorganizowanej 14 września br. przez Ministerstwo Cyfryzacji.

15.09.2017 | sieci szerokopasmowe

Konferencja: Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych

Minister Anna Streżyńska podczas otwarcia konferencji mówiła jak ważna jest kwestia budowy sieci szerokopasmowych i współpracy w tym zakresie. Podkreśliła także aspekt wyrównywania szans edukacyjnych, jakie stworzy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna powstająca za sprawą ustawy, której projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 12 września br. Szefowa MC poruszyła również kwestię budowy i rozwoju sieci 5G w Polsce, a więc opublikowanie do publicznych konsultacji w terminie do końca roku Strategii „5G dla Polski”, a także wyznaczenie jednego miasta w Polsce do wdrożenia pilotażu sieci 5G. Podsumowując zwróciła się do wszystkich, aby w dobie cyfrowej rewolucji nie zapominać o rzeczywistych kontaktach międzyludzkich w szczególności z najbliższymi.

Do podsumowania Minister Streżyńskiej w swoim wystąpieniu nawiązał przedstawiciel MC Grzegorz Czwordon prezentując przyszłość związaną z budowanymi sieciami szerokopasmowymi. Pokazując inteligentne (smart) rozwiązania oparte w szczególności na światłowodach i sieciach 5G w ramach smart cities podkreślił, że kolejnym etapem cyfrowej transformacji będzie smartyzacja. Wdrożenie tych rozwiązań pozwoli „cyfrowym” obywatelom rozwijać swoje możliwości, zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim zaoszczędzić czas dla siebie, rodziny czy znajomych.

Wcześniej Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krzysztof Dyl, przedstawił perspektywy rozwoju sieci szerokopasmowych z punktu widzenia regulatora rynku.

Z kolei przedstawiciel MC Dominik Kopera przedstawił informacje o celach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz o wynikach dotychczasowych konkursów na budowę sieci szerokopasmowych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a także przedstawił plany związane z III naborem wniosków o dofinansowanie. Na zakończenie poinformował w skrócie o instrumentach finansowych, służących wspieraniu małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w ramach tego programu.

W dalszej części konferencji odbyły się wykłady merytoryczne oraz dyskusje z przedstawicielami administracji publicznej, samorządów oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych, których celem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie realizacji procesu inwestycyjnego w sieci szerokopasmowe, w szczególności w kontekście zmian prawnych, które miały miejsce w ostatnich latach.

Poniżej zamieszczamy linki do materiałów konferencyjnych:

Polecane aktualności