Rodzice i opiekunowie będą mogli złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” także za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do programu włączyło się 18 banków

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pośrednictwem 18 banków. Dziś przedstawiciele banków podpisali list intencyjny w tej sprawie. W wydarzeniu uczestniczyła Premier Rządu RP Beata Szydło, Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych oraz prezesi banków zaangażowanych w projekt „Rodzina 500 plus”. 

15.03.2016 | e-administracja | TAGI: Rodzina500plus; Anna Streżyńska
Od lewej stoją minister Anna Streżyńska, Małgorzata Zaleska - szefowa GPW, premier Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska i trzymają treść zawartego porozumienia. Natomiast w tle stoją przedstawiciele banków, którzy przystąpili do programu.
Minister Anna Streżyńska, Małgorzata Zaleska - prezes zarządu GPW, premier Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska wraz z przedstawicielami banków zaangażowanych w projekt „Rodzina 500 plus”. Fot. MC

– Do programu społecznego i prodemograficznego dołączyli dziś przedstawiciele instytucji bankowych. Przyjaciół „Rodzina 500 plus” jest coraz więcej w różnych środowiskach. Dziękuję, że świat biznesu chce aktywnie brać udział w realizacji tego programu. To dzięki „Rodzina 500 plus” rodzi się społeczna odpowiedzialność biznesu – powiedziała Premier RP Beata Szydło.

Porozumienie zawarte dziś z bankami: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA, Smart Bank, ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA dotyczy współpracy w zakresie składania wniosków za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej.

Dziękuję, że świat biznesu chce brać aktywny udział w realizacji programu „Rodzina 500 plus”

premier Beata Szydło

– Zależy nam na tym, aby złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze było jak najprostsze dla rodziców i opiekunów. Uruchomienie kolejnej ścieżki, jaką jest bankowość elektroniczna, to nowa jakość w komunikacji z obywatelami. Dziękuję wszystkim bankom, które włączyły się do naszego programu i wspierają polskie rodziny – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo Cyfryzacji do początku aktywnie uczestniczy w procesie przygotowania kanałów, które umożliwią obywatelom składanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ drogą elektroniczną. Intensywnie współpracujemy w tym zakresie z MRPiPS oraz sektorem bankowym, szczególnie bankiem PKO BP, które jest tu liderem. Możliwość wykorzystania kanałów bankowości elektronicznej do przesyłania wniosków jest prawdziwym przełomem. Otwiera bowiem drogę do sprawnego i szerokiego dostępu obywateli do e-administracji. Dzięki owocnej współpracy w ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się stworzyć powszechny  kanał elektroniczny do kontaktu obywateli z administracją.

Rodzic lub opiekun będzie mógł za pomocą serwisu internetowego swojego banku złożyć wniosek świadczenie „Rodzina 500 plus”. Rolą banku w tym procesie jest udostępnienie i wysłanie wniosku do Organu prowadzącego w gminie.

– Cieszymy się, że konsekwentny rozwój bankowości elektronicznej, z którego aktywnie korzysta już ponad 14 mln Polaków, umożliwi wielu rodzinom dogodny i bezpieczny dostęp do rządowego programu 500+. Jestem przekonany, że sektor bankowy podejmie to wyzwanie z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 Bank nie będzie gromadził danych, weryfikował danych podanych we wniosku oraz załączników. Dalsza ścieżka obsługi wniosku będzie prowadzona przez samorząd i to on będzie informował o przyznaniu świadczenia.

Ważne! Wnioski będzie można składać bezpłatnie od 1 kwietnia 2016 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy - tj. od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 - rodzice dostaną wyrównanie wstecz. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

 

Polecane aktualności