Budujemy zdolności krajowego systemu oceny i certyfikacji bezpieczeństwa wyrobów sektora IT
Polska dołączyła do grupy państw sygnatariuszy porozumienia SOG-IS (Senior Official Group Information Security Systems). Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli samodzielnie oceniać i certyfikować wyroby sektora IT.
Porozumienie reguluje współpracę krajów Unii Europejskiej oraz EFTA, pracujących nad koordynowaniem polityk certyfikacji wyrobów sektora technologii informatyczno-komunikacyjnych. Skorzysta na tym Polska, która - w przyszłości - będzie mogła samodzielnie wystawiać certyfikaty, zgodne z przyjętą do polskiego systemu prawnego międzynarodową normą ISO/IEC 15408 Polska (norma ta pozwala w sposób formalny weryfikować bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych). Wpłynie to także na zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo zwiększy się konkurencyjność polskich przedsiębiorców na rynku globalnym.
Porozumienie SOG-IS (zawarte w roku 1997) ustanowiono w odpowiedzi na decyzję Rady UE z 31 marca 1992 r. w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz w następstwie zalecenia Rady z 7 kwietnia 1995 r. w sprawie wspólnych kryteriów oceny bezpieczeństwa technologii informacyjnej.
Obecnie uczestnikami umowy są: Austria, Francja, Niemcy, Finlandia, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja oraz Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Czytaj także
- 17.07.2017 Konsultacje ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
- 17.07.2017 Zapraszamy do współtworzenia programu Środkowoeuropejskiego Forum Zarządzania Internetem 2017
- 13.07.2017 Spotkanie IGF Polska - Forum Cyfrowego Rozwoju
- 12.05.2017 Nowe europejskie ramy interoperacyjności – strategia wdrażania
- 10.05.2017 Strategia cyberbezpieczeństwa przyjęta przez rząd