Kolejny krok dla uruchomienia Galileo - europejskiego systemu lokalizacji satelitarnej

17 grudnia 2015 roku odbył się kolejny udany start rakiety Soyuz, na pokładzie której na orbitę wyniesione zostały satelity Galileo 11 i 12.

23.12.2015 | telekomunikacja

Start miał miejsce z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godzinie 12:51 CEST. W sumie na orbicie znajduje się teraz 12 satelitów Galileo. Docelowo w całej konstelacji ma ich być 27 plus 3 zapasowe.

Celem programu Galileo jest utworzenie i eksploatacja pierwszej światowej infrastruktury nawigacji satelitarnej i pozycjonowania satelitarnego przeznaczonej specjalnie do celów cywilnych, dostępnej dla podmiotów publicznych oraz prywatnych w Europie i na świecie.

Zanim osiągnięty zostanie pierwotny cel projektu, powstanie wiele rozwiązań, które będzie można wykorzystać w innych dziedzinach gospodarki. Galileo ma dostarczyć Europejczykom niezależny system lokalizacji satelitarnej, ale zyski z inwestowania w jego budowę mogą pojawić się wcześniej. Uruchomienie pierwszych usług na bazie systemu Galileo przewidziane jest w II połowie 2016 r. Natomiast pełne wdrożenie systemu planowane jest na 2020 r.

W pracach nad wdrożeniem europejskiego systemu Galileo uczestniczy Ministerstwo Cyfryzacji - systemy nawigacyjne jako część telekomunikacji znajdują się w kompetencji MC. W zakresie budowy Galileo, Ministerstwo prowadzi bieżącą współpracę międzynarodową z Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną oraz Agencją Europejskiego GNSS.

Program jest realizowany przez Unię Europejską oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Pierwsze fazy budowy systemu, tj., projektowania, rozwoju i walidacji były wspólnie finansowane przez UE i ESA. Natomiast fazy wdrażania i eksploatacji są w pełni finansowane przez UE. W 2016 roku, wraz z rozpoczęciem fazy eksploatacji, system będzie zarządzany przez Agencję Europejskiego GNSS (GNSS, to znaczy: Globalny System Nawigacji Satelitarnej), zwaną również GSA, z siedzibą w Pradze, która jest wyspecjalizowaną agencją UE.

Wyniesienie kolejnych 4 satelitów, po raz pierwszy za pomocą francuskiej rakiety Arianne 5, nastąpi w październiku 2016 roku.

Nagranie startu można obejrzeć na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

Polecane aktualności