Monika Jakubiak kończy misję na stanowisku dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dyrektor Monika Jakubiak po zakończeniu pierwszego etapu reorganizacji Centralnego Ośrodka Informatyki złożyła rezygnację i z dniem 23 czerwca 2017 r. kończy swoją misję w COI. Jest to jej osobista decyzja.

23.06.2017 | e-administracja

- Zostawiam COI w dobrej kondycji. Dziękuję Pani Minister Annie Streżyńskiej za półtoraroczny okres współpracy – powiedziała Monika Jakubiak.

Pierwszy etap reorganizacji COI obejmował kilkanaście dużych projektów, które zostały zakończone sukcesem. Dyrektor Monika Jakubiak koordynowała przejęcie przez COI utrzymania systemu ePUAP, co doprowadziło do oszczędności ponad 8 mln złotych w budżecie państwa oraz po stronie COI zarządzała integracją Profilu Zaufanego z bankowością elektroniczną, co poskutkowało skokowym wzrostem popularności tej usługi (w sumie to ponad ćwierć miliona założonych profili).

Zespół COI, pod kierownictwem Moniki Jakubiak wdrożył zmiany w Systemie Rejestrów Państwowych (SRP), dzięki czemu jego wydajność wzrosła o 350 procent i stworzył narzędzie, które umożliwiło migrację 80 milionów aktów stanu cywilnego.

Monika Jakubiak zarządzała pracami naprawczymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0. i uruchomiła pierwszą e-usługę tego projektu „Sprawdź punkty karne”. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem Polaków (300 tysięcy wejść w przeciągu 30 dni) i doprowadziła do  100-procentowej integracji bazy CEPiK 2.0 z systemami informatycznymi starostw powiatowych: Pojazd i Kierowca.

Odchodząca Dyrektor COI wdrożyła program zarządzania konfiguracją infrastruktury, którego efektem będą oszczędności w zakupie nowych licencji i infrastruktury.

Opracowany został program podniesienia efektywności zarządzania infrastrukturą IT, którego celem jest skrócenie czasu wdrożeń systemów tworzonych przez COI. W ramach programu zaplanowana została rozbudowa środowisk dla testów wydajności i bezpieczeństwa oraz konsolidacja Centrum Przetwarzania Danych.

Dzięki wprowadzeniu specjalnie zaprojektowanego programu naprawczego czas oczekiwania na połączenie z pomocą techniczną skrócił się z 40 do zaledwie 2 minut przy niezmienionym poziomie kosztów.

Na stanowisko Dyrektora COI z dniem 23 czerwca 2017 r. został powołany Marcin Suchar, który do tej pory pełnił funkcję Wicedyrektora COI. Nowy dyrektor jest managerem z ponad 20-letnim stażem w branży IT w Polsce i Europie. W Centralnym Ośrodku Informatyki odpowiedzialny będzie m.in. za przeprowadzenie drugiego etapu reorganizacji.

Polecane aktualności