Początek traktowania MŚP sektora telekomunikacyjnego przez banki jako klientów korporacyjnych

To wynik m.in. warsztatów z udziałem MŚP TELKO oraz przedstawicieli sektora bankowego, które odbyły się w piątek. Ministerstwo Cyfryzacji od stycznia tego roku systematycznie pracowało nad ułatwieniem MŚP dostępu do instrumentów finansowych, dostępnych, jak dotąd, wyłącznie dużym przedsiębiorstwom.

09.09.2016 | sieci szerokopasmowe, telekomunikacja

Do tej pory banki traktowały MŚP TELKO jako klienta indywidualnego, co w praktyce odcinało go od kredytów inwestycyjnych. To z kolei sprawiało, że w staraniu się o udział w projektach POPC MŚP nie były w stanie spełnić kryteriów formalnych.

Dodatkowo banki nie chciały zabezpieczać kredytów na istniejących sieciach telekomunikacyjnych, choć te stanowią jeden z najistotniejszych elementów majątku tych firm.

Sektor MŚP ma być, zgodnie z planami Ministerstwa Cyfryzacji, główną siłą napędową inwestycji telekomunikacyjnych w tych obszarach kraju, które znajdują się poza planami inwestycyjnymi operatorów. Bez mechanizmów wsparcia finansowego, które omawiane były na piątkowych warsztatach, mogłoby się okazać, że te obszary w praktyce nigdy nie zostałyby pokryte siecią szybkiego internetu. Możliwość bezpośredniej wymiany informacji służącej poszerzeniu wiedzy na temat  infrastruktury telekomunikacyjnej w trakcie warsztatów, miała na celu przekonanie ekspertów i analityków bankowych, że inwestycje telekomunikacyjne realizowane przez przedsiębiorców  z sektora MŚP są warte stworzenia tej grupie klientów produktu finansowego, na który od lat czekają.

Uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej oraz reprezentanci Banku Gospodarstwa Krajowego. W spotkaniu wzięła również udział delegacja Związku Banków Polskich, w skład której wchodzili przedstawiciele 19 banków. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej (KIKE).

Polecane aktualności