Wybiła „Godzina Kodowania”!

7 grudnia rozpoczął się Tydzień Edukacji Nauk Informatycznych, w ramach którego organizowana jest Godzina Kodowania. Akcję wspiera Ministerstwo Cyfryzacji, które z tej okazji zorganizowało w swojej siedzibie nietypową lekcję kodowania: nauczycielami były dzieci - uczniowie III i IV klas z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 68, a uczniami - pracownicy ministerstwa.

08.12.2015 | umiejętności cyfrowe | TAGI: Anna Streżyńska, Godzina Kodowania

Mistrzowie Kodowania - 07.12.2015

- Było to trudne zadanie przestawić się z tego, czym posługujemy się na co dzień, czyli wyrazami, literami i cyframi na: klocki, piktogramy, symbole, które trzeba złożyć, by zadział jakiś mechanizm - przyznała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. - Miałam jednak bardzo dobrą nauczycielkę Maję – podkreśliła.

Zachęcam Państwa do popularyzowania idei „Godziny kodowania” – zwłaszcza w tym szczególnym tygodniu, który rozpoczął się dzisiaj. Życzę wytrwałości i powodzenia.

Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji
W lekcji uczestniczyli również Witold Kołodziejski, sekretarz stanu i Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz pracownicy resortu. W trakcie godzinnej lekcji – oprócz wdrażania podstaw programowania – uczniowie przedstawili zrealizowane przez nich indywidualne projekty informatyczne.

Godzina Kodowania to globalna akcja, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Każdy może zostać organizatorem Godziny Kodowania m. in. dzięki dostępnym w internecie jednogodzinnym samouczkom w ponad 40 językach.

Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 130 milionów uczestników – aktywnie uczestniczy w niej także Polska. O tym jak duży potencjał drzemie w nauce programowania świadczy sukces tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania – w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń, najwięcej w Unii Europejskiej. 

Początki

W styczniu 2013 r. w USA pod nazwą „Code.org” powstała inicjatywa non - profit, której celem było rozpowszechnienie nauki programowania wśród wszystkich grup społecznych. Już miesiąc po powołaniu do życia tej inicjatywy jej założyciele zyskali wsparcie najbardziej znanych amerykańskich przedsiębiorców z sektora nowych technologii. Ocenia się, że w ciągu niecałych 3 lat aktywności ponad 100 milionów uczniów w różnym wieku i z różnych grup społecznych zostało objętych zasięgiem działań edukacyjnych „Code.org”.

Podczas Tygodnia Edukacji Nauk Informatycznych w 2013 r. „Code.org” zainicjowało akcję społeczną pod nazwą „Hour of code”. Zachęcała ona do poświęcenia godziny na naukę programowania poprzez skorzystanie z tutoriali umieszczonych na stronie „Code.org”. W pierwszej edycji akcji wzięło udział około 20 milionów ludzi, którzy stworzyli ponad 600 milionów linii kodu oprogramowania.

Tegoroczna edycja Godziny Kodowania organizowana jest w ramach Tygodnia Edukacji Nauk Informatycznych (Computer Science Education Week), który zaplanowano na 7-13 grudnia.

Statystyka

Ze statystyk odwiedzin strony Godzina Kodowania wynika, że od grudnia 2014 roku (włącznie) Godzinę Kodowania odwiedziło 255 406 osób z Polski w czasie 422 091 sesji. W samym tylko grudniu ubiegłego roku 80 535 osób uczestniczyło w 127 455 sesjach. Na ponad 200 krajów wymienionych w zestawieniu, Polska plasuje się na miejscach od 10 do 16 (poza miesiącami wakacyjnymi). W tym roku w grudniu powinniśmy pobić zeszłoroczny rekord.

 

List Minister Anny Streżyńskiej do koalicji Szerokie Porozumienie Na Rzecz Umiejętności Cyfrowych

 

Szanowni Państwo,

jeszcze raz dziękuję bardzo za nasze spotkanie 27 listopada tego roku w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Cieszy mnie bardzo Państwa energia i chęć działania oraz dokonania reprezentowanych przez Was organizacji.

Spotkanie to stało się dla mnie inspiracją do zorganizowania dzisiaj, w tej samej sali, inicjatywy "Godzina kodowania” w ramach Tygodnia Edukacji Nauk Informatycznych. Rolę nauczycieli programowania pełniły dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych, a w roli uczniów wystąpili pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji (w tym również niżej podpisana oraz dwóch wiceministrów).

W  ten sposób udało nam się dołączyć do globalnej społeczności, która w ciągu niecałych 3 lat zgromadziła miliony uczniów z ponad 180 krajów i wytworzyła w ramach tej inicjatywy ponad 8 miliardów linii kodu. To wyraz wsparcia mojego resortu dla inicjatywy, która pozwala dzieciom czerpać pozytywne emocje z procesu uczenia się i poznawania rzeczywistości. To także zachęta dla innych do aktywnego włączenia się w popularyzowanie nowoczesnych i dających wiele radości uczniom technik nauczania.

Zachęcam Państwa do popularyzowania idei „Godziny kodowania” – zwłaszcza w tym szczególnym tygodniu, który rozpoczął się dzisiaj. Życzę wytrwałości i powodzenia.

Jednocześnie chciałam zapowiedzieć nasze kolejne spotkanie w styczniu 2016 r., na którym chciałabym poznać Państwa opinię na temat metod optymalnego wydatkowania środków z osi 3 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na działania związane z nauką programowania oraz formowaniem kadry nauczycielskiej, która byłaby w stanie podołać wyzwaniu powszechnej nauki programowania w polskich szkołach. Czekam także na informację jak MEN przyjął podstawę programową – a może Państwo potrzebujecie naszego wsparcia w tej sprawie.

pozdrawiam

Anna Streżyńska
Minister Cyfryzacji

 

Polecane aktualności