Zapowiedź warsztatów w zakresie dostępu do instrumentów finansowych dla MŚP działających w sektorze telekomunikacyjnym

W piątek 9 września br. Ministerstwo Cyfryzacji organizuje warsztaty dla przedstawicieli sektora bankowego. Ich celem jest zaangażowanie tych podmiotów w prace nad przygotowaniem mechanizmów zapewnienia wkładu własnego dla przedsiębiorców realizujących inwestycje szerokopasmowe w ramach PO PC, a także tych, którzy robią to na zasadach komercyjnych.

05.09.2016 | sieci szerokopasmowe

To kolejny etap realizowanego przez Ministerstwo, konsekwentnie od stycznia 2016 r., procesu, który zaczął się od rozpoznania potrzeb MŚP w zakresie finansowania dłużnego.

Na jakiej podstawie diagnozowaliśmy problem?

  1. trudności w finansowaniu wkładu własnego oraz współpracy z bankami komercyjnymi, zgłaszanych w ostatnich latach przez przedsiębiorców w ramach „Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych”, działającym przy Ministrze Cyfryzacji oraz innych spotkań konsultacyjnych z sektorem MŚP;
  2. ankiety przeprowadzonej w roku 2016 przez Związek Banków Polskich wśród banków komercyjnych. Wyniki ankiety wskazywały, że sektor bankowy dopiero uczy się finansować inwestycje szerokopasmowe, a jego działania ostrożnościowe wynikają często z niepełnej wiedzy o sektorze. Dotyczyła ona w szczególności infrastruktury telekomunikacyjnej i jej wartości. Dla polskich banków infrastruktura telekomunikacyjna nie stanowi wystarczającego przedmiotu zabezpieczenia np. dla kredytu.
  3. przeprowadzonej przez resort cyfryzacji w I kwartale. 2016 r. ankiety diagnozującej problemy MŚP realizujących inwestycje szerokopasmowe.

Dlaczego to takie ważne?

Wykluczenie MŚP z rynku inwestycji szerokopasmowych wpływa negatywnie na skalę realizacji projektów, mających na celu zwiększenie dostępu do Internetu i do usług cyfrowych.

Wsparcie MŚP poprzez uruchomienie dedykowanego instrumentu finansowego przyczyni się do maksymalizacji liczby inwestycji szerokopasmowych realizowanych na obszarze RP. W konsekwencji, pozytywnie przełoży się na wypełnienie założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego w obszarze rozwoju sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej oraz Europejskiej Agendy Cyfrowej (EAC).

Wątek instrumentu finansowego dedykowanego na rzecz MŚP, działających w sektorze telekomunikacyjnym, został także ujęty w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Kto weźmie udział w warsztatach?

Uczestnikami warsztatów, które zostaną przeprowadzone w formule zamkniętej, będą przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) , Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE), Ministerstwa Cyfryzacji (MC) oraz sektora bankowego, w tym m.in. Związku Banków Polskich (ZBP) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Polecane aktualności