Zespół ds. PEM zaczyna pracę

1 czerwca rozpoczną się prace nad założeniami do projektu ustawy o zdrowiu mieszkańców, jaka ma powstać w związku z rozwojem łączności bezprzewodowej.
06.05.2016 | sieci szerokopasmowe, telekomunikacja | TAGI: PEM, Megaustawa, sieci szerokopasmowe
Pani Minister Anna Streżyńska na spotkaniu w sprawie PEM. Kraków, 6 maja 2016 roku.

6 maja br. ukonstytuował się zespół roboczy, który zajmie się przygotowaniem założeń do ustawy. Działa on pod patronatem Kancelarii Prezydenta, a w jego skład weszli przedstawiciele administracji rządowej, strony społecznej, a także przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych.

Harmonogram prac zespołu przewiduje, że do końca lipca powinien powstać projekt założeń do ustawy dedykowanej polom elektromagnetycznym (PEM). Do końca sierpnia przeprowadzone zostaną konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe tak, by jesienią projekt mógł trafić pod obrady rządu, a następnie parlamentu.

Równolegle toczyć się będą prace nad przygotowaniem pierwszego polskiego raportu na temat wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie. Ma on zostać opracowany przez zajmujących się tą problematyką ekspertów medycyny z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz specjalistów techników z zakresu radiokomunikacji z Instytutu Łączności - PIB. W ramach przygotowań do opracowania dokumentu przeprowadzona zostanie m.in. pilotażowa analiza emisji pól elektromagnetycznych emitowanych przez ok. 100 stacji bazowych na terenie Krakowa oraz Rzeszowa. Z kolei Polskie Centrum Akredytacji opracuje metody certyfikacji metod pomiarów PEM.

Zespół został powołany w związku z wątpliwościami, jakie część organizacji społecznych zaczęła zgłaszać w związku z pracami nad ustawą o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o wycofaniu z niej zapisów, które budziły obawy strony społecznej. Po przeprowadzeniu stosownych badań i opracowaniu raportu ustalone zostaną zasady, które z jednej strony pozwolą na nieskrępowany rozwój łączności mobilnej, a z drugiej – zniwelują ewentualne obawy mieszkańców, m.in. poprzez zapewnienie im odpowiedniej informacji i zwiększenie udziału strony społecznej w procesie inwestycyjnym. 

Polecane aktualności