Program Galileo przyśpiesza. Kolejne dwa satelity na orbicie

24 maja 2016 roku odbył się kolejny udany start rakiety Soyuz, na pokładzie której na orbitę wyniesione zostały satelity Galileo 13 i 14. Start miał miejsce z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godz. 10:48 CEST. Obecnie na orbicie znajduje się 14 satelitów Galileo. Docelowo w całej konstelacji ma ich być 30 (w tym 24 operacyjne).

25.05.2016 | telekomunikacja

Zgodnie z harmonogramem, w listopadzie 2016 r. nastąpi wyniesienie kolejnych 4 satelitów Galileo, po raz pierwszy za pomocą francuskiej rakiety Ariane 5. Tym samym na koniec 2016 r. na orbicie będzie 18 satelitów Galileo.

Celem programu Galileo jest utworzenie i eksploatacja pierwszej światowej infrastruktury nawigacji satelitarnej i pozycjonowania satelitarnego przeznaczonej specjalnie do celów cywilnych, dostępnej dla podmiotów publicznych oraz prywatnych w Europie i na świecie.

Zanim osiągnięty zostanie pierwotny cel projektu, powstanie wiele rozwiązań, które będzie można wykorzystać w innych dziedzinach gospodarki. Galileo ma dostarczyć Europejczykom niezależny system lokalizacji satelitarnej, ale zyski z inwestowania w jego budowę mogą pojawić się wcześniej. Uruchomienie pierwszych usług na bazie systemu Galileo przewidziane jest pod koniec 2016 r. Natomiast pełne wdrożenie systemu zaplanowano na 2020 r.

W pracach nad wdrożeniem europejskiego systemu Galileo uczestniczy Ministerstwo Cyfryzacji - systemy nawigacyjne jako część telekomunikacji znajdują się w kompetencji MC. W zakresie budowy Galileo, Ministerstwo prowadzi bieżącą współpracę międzynarodową z Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Europejską Agencją GNSS (GSA) w Pradze.

Program jest realizowany przez Unię Europejską oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Pierwsze fazy budowy systemu, tj., projektowania, rozwoju i walidacji były wspólnie finansowane przez UE i ESA. Natomiast fazy wdrażania i eksploatacji są w pełni finansowane przez UE. 

 

Polecane aktualności