Projekt ustawy o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw

Wejście w życie rozporządzenia eIDAS („Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania publicznego w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE") wprowadza nowy porządek prawny w obszarze usług zaufania. Rodzi to konieczność dostosowania prawa krajowego do nowych uwarunkowań.

31.03.2016 | e-administracja, wykorzystanie informacji i zasobów

Rozporządzenie eIDAS wraz z systemem aktów wykonawczych będzie obowiązywać bezpośrednio w krajowym porządku prawnym.

Celem regulacji zawartych w ustawie o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej i zmianie niektórych ustaw jest natomiast wprowadzenie przepisów w odniesieniu do kwestii wskazanych w eIDAS jako pozostających do uregulowania na poziomie państw członkowskich oraz dokonanie zmian koniecznych do prawidłowej realizacji rozporządzenia eIDAS w aktach rangi ustawowej. 

W prawie polskim regulowana była dotychczas w sposób pełny jedynie instytucja podpisu elektronicznego (w tym zwłaszcza bezpiecznego podpisu elektronicznego) oraz znakowanie czasem. Rozporządzenie eIDAS poszerza gamę dostępnych usług oraz nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia nadzoru w tym obszarze. Kwestie dotyczące nadzoru usług zaufania oraz notyfikacji systemów elektronicznej identyfikacji stanowią najważniejszą treść nowej krajowej regulacji.

"Projekt ustawy o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw" jest obecnie na etapie konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Jest dostępny na stronach:

 

Polecane aktualności