Anna Streżyńska: Jednym z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji jest wspieranie zadań samorządów
3 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W obradach, oprócz kierownictwa resortu cyfryzacji, uczestniczyli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli oraz organizacji wspierających.
Podczas obrad przedstawiono m.in. informację MC o stanie i perspektywach rozwoju Systemu Rejestrów Państwowych (CEPiK2 i BUSC). Następnie uczestnicy obrad przeszli do omówienia kierunków zmian w tzw. megaustawie, na którą składają się:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw,
- projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków niezbędnych do wydania decyzji o udostępnieniu kanału technologicznego przez zarządców dróg publicznych oraz opłat za udostępnianie kanałów technologicznych,
- projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.
W dalszej części członkowie obrad zaopiniowali pozytywnie projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji z zastrzeżeniem, że w jego skład powinni wchodzić przedstawiciele samorządu z głosem doradczym.
Następnie minister Anna Streżyńska przedstawiła podstawowe założenia dotyczące opublikowanego pod koniec stycznia br. dokumentu „Kierunki Działań Strategicznych Ministra Cyfryzacji w obszarze informatyzacji usług publicznych”. Szefowa resortu cyfryzacji wskazała, że jednym z podstawowych celów konsultowanej do połowy lutego strategii, jest organizacja administracji umożliwiająca uzyskanie maksymalnych korzyści dla obywateli, przy minimalnie niskich kosztach. – Zależy nam również na poprawie komunikacji pomiędzy organami centralnymi a samorządami oraz skutecznym wspieraniu JST w realizacji ich zadań – dodała Anna Streżyńska. Ponadto zadeklarowała wolę zorganizowania osobnego spotkania z przedstawicielami polskich województw, powiatów i gmin w celu bardziej szczegółowego omówienia kierunków zaproponowanych we wspomnianej strategii.
Najbliższe obrady Zespołu zaplanowano na 5 lutego br. Wówczas zostanie podjęta m.in. decyzja odnośnie trybu opiniowania projektu zarządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynacji działań w obszarze e-administracji, udostępniania informacji sektora publicznego oraz rozwoju kompetencji cyfrowych.
Czytaj także
- 05.09.2017 Konferencja „Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych”
- 30.08.2017 Już 24 miliony Polaków mogą potwierdzić swój Profil Zaufany (eGO) bez wychodzenia z domu
- 25.08.2017 Body leasing w resorcie cyfryzacji
- 22.08.2017 Krzysztof Szubert o projektach MC na Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji
- 16.08.2017 Podpisano z CPPC Porozumienie o dofinansowanie na realizację projektu „E-Zamówienia – Elektroniczne Zamówienia Publiczne”